Fizyorad

Bebeklerde Detaylı Ultrason - USG

Yenidoğan detaylı ultrasonu (1. ay)
 

Yenidoğan dönemi, bebeğin ilk iki aylık dönemine verilen isimdir. Bu dönemin tam ortasına gelen birinci ayda, yenidoğan detaylı ultrasonografi incelemesi yapılmaya başlanmıştır.

Yapılan incelemeler;

Tüm Batın Ultrasonografisi: 
Karaciğer, böbrekler, pankreas, dalak, safra kesesi, sindirim sistemi ve mesanenin ultrasonografik olarak görüntülenmesi.

Transfontanel Kranial Ultrason:​​​​​​​ Bebeğin ön fontanelinden (bıngıldak) özel pediatri probu ile bebeğin beyin oluşumu, beyin yapılarının görünümü ve gerekirse ölçümlerinin elde edilmesi.

Kalça Ultrasonu:​​​​​​​  Gelişimsel kalça displazisi (Kalça çıkığı) için tarama amaçlı yapılan inceleme ile her iki kalçada kalça çıkığı olup olmadığı araştırılmaktadır.

Tiroid Ultrasonu:​​​​​​​ Tiroid bezinin boyutu ve sonografik görünümü değerlendirilmektedir. Ender de olsa doğumsal tiroid bezi yokluğu, az çalışması gibi rahatsızlıklar araştırılır.

Sakral-Spinal Ultrason:​​​​​​​ Yenidoğan bebeğin omurgası, beli, omuriliği ve kuyruk sokumu ultrasonografi ile incelenir ve olası anormallikler aranır.

Erkek bebeklerde skrotal ultrason:​​​​​​​ Yumurtalıkların yeri değerlendirilerek inmemiş testis olup olmadığına bakılır.​​​​​​​

Bebeklerde Ultrason

  • Sırakapılar Mah. 491 Sokak No: 23 DENİZLİ
  • +90 258 264 03 04
  • info@fizyorad.com